top of page

URUSHI

  • Urushi, urushi ağacının (Rhus vernacifera) özüdür. Güçlü yapışma özelliklerine sahiptir. Sertleştiğinde son derece dayanıklı hale gelir ve parlak bir yüzey oluşturur. Cilalama malzemesi olarak kullanılır. Yüzyıllardır başta Japonya olmak üzere Çin, Kore, Vietnam gibi asya ülkelerinin sanat alanı için önemli bir boyadır. Urushi için  özellikle teknik ve günler süren kürlenme süresi düşünüldüğünde 'Sabrın Sanatı' benzetmesi gerçekten çok yerinde kullanılmıştır.  .Japonya'da dokuz bin yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır. Urushi sertleştiğinde hem asitlere hem de alkalilere karşı çok dirençlidir ve birkaç bin yıl dayanacak kadar dayanıklıdır. 


  • Urushi, kurutulma şekliyle diğer kaplama malzemelerinden farklıdır. Oksijen ile reaksiyona giren ve bir enzim yardımıyla oksidatif polimerizasyon süreci ile sertleşen urushiol adı verilen bir madde içerir. Bu işlemin gerçekleşmesi için hem uygun bir sıcaklık hem de nem seviyesi gereklidir. Kurutma(kürlenme) işlemi, parçaların her aşamasında tekrarlanarak   uzun bir süre kademeli olarak ilerler. Bu süre kullanılan tekniklere göre en az 1 ay olmak üzere 8 aya kadar çıkabilmektedir. Urushi bir çok teknikle uygulanabilir. Makie, kintsuki ,fuki, Ishime-nuri, Nanako-nuri ,Kawari-nuri gibi.

5a375a2e9c0ac2.7202073015135770066392.png
  • Urushi için en önemli saklama uyarısı güneş ışığına doğrudan maruz bırakılmaması gerekliliğidir. Urushi, ultraviyole    ışınlarına maruz kalarak bozulur. Bu nedenle uzun süre doğrudan güneş ışığı alan alanlara yerleştirilmemelidir. 

bottom of page